Рецепти за вкусно пътешествие

Най-вкусната улична храна: Далечният изток
Публикувано на: 22.11.2023 г.
Храната е важна част от едно пътуване – където и да сте по света няма по-лесен начин да опознаете хората, културните традиции и историята на страната. Уличната храна освен ново кулинарно преживяване, е начин за установяване на контакт, носи усещане за близост, общност и приемане.

Традицията на уличната храна е свидетелство за движението на хората на планетата. Да вземем манду, манти, момо и баози – тези видове кнедли произхождат от Централна Азия и се разпространяват в Стария свят в началото на 12 век.

Азиатската кухня е богата на зеленчуци и съдържа голямо разнообразие от подправки, което придава много вкус на ястията. Автентичната азиатска храна има най-добрата комбинация от солени, сладки и пикантни вкусове. Тя е с разнообразна текстура, което я прави интересна за вкусовите рецептори.

В следващите редове ще ви представим „бързите храни на обикновените хора“, които се вписват в средата, културната история и икономиката на страните и регионите от Далечния изток.

Якисоба (Япония)

Якисоба е японската разновидност на юфка, която се смесва с различни видове месо и зеленчуци. Японците предпочитат съставките да са свинско месо, зеле, лук и моркови. Най-често срещаните видове юфка, използвани в ястието, са юфка рамен (от пшенично брашно) или юфка соба (от елда).

Въпреки че юфката соба дава името на ястието, все още рамен е най-популярният вид. Когато месото и зеленчуците са запържени и юфката е напълно сварена, се добавя специален сос якисоба, подобен на гъстия сос Worcestershire, за да завърши ястието.


Сн.: ai subarasiki / Pixabay

Юфката Якисоба се яде навсякъде в Япония, може да се намери в ресторанти или на улични щандове за традиционни храни, но също така се приготвя и от домакинствата. В Страната на изгряващото слънце има много разновидности на якисоба юфка и всеки ресторант, продавач или семейство има своя характерна рецепта.
Обикновено юфката се сервира в чиния заедно с различни подправки като рибни люспи, майонеза, маринован джинджифил и смлени водорасли. Понякога се предлага под формата на сандвич – поднася се в кифличка, гарнирана с кисел джинджифил и специална японска майонеза.

Чон (Южна Корея)

Чон е корейската разновидност на българската пърленка, която често се поднася като предястие, гарнитура или като лека закуска. Въпреки че обикновено се приготвя в солени версии, има и някои сладки разновидности на тези ароматни палачинки.


Сн.: rocket design / Pixabay

Най-просто, това е храна, която първо се покрива с брашно и яйца, след което се пържи на тиган в олио. Jeon включва съставки като тънко нарязано месо, птици, морски дарове и различни зеленчуци.
Палачинките са традиционни за празничната трапеза на Корейската лунна нова година и Корейския фестивал на реколтата. Някои от по-популярните разновидности на чон се правят с говеждо (yukjeon), стриди (guljeon), кимчи (kimchijeon ) и зелен лук (pajeon). Сервират се с пикантен соев сос или с освежаваща салата от краставици.

Роти (Индия)

Роти е плосък и безквасен хляб от пълнозърнесто брашно. Традиционно се приготвя на желязна скара, често използван съд в индийската кухня, в която роти е толкова важен, колкото и оризът.


Сн.: Usman Yousaf / Pixabay


Има няколко теории за произхода му. Едната е, че неговата родина е Персия, а друга – че идва от Източна Африка, където безквасният хляб е бил основна храна и производството на пшеница е било в изобилие.

Баодзъ (Китай)

Една от любимите храни за закуска в Китай и ежедневна закуска е баози или просто бао , както обикновено се нарича. Това е задушена кифла, приготвена от хляб манту с разнообразен пълнеж – от пикантни до сладки; задължителни са различните меса, морските дарове или зеленчуците.


Сн.: silviklaric / Pixabay

Най-популярните видове са char siu bao със свинско на барбекю в кантонски стил; по-малкото, пълно с кайма баози в шанхайски стил, наричано сяо, дълго бао или шенджиан мантоу, и сочните tangbao или guantang bau – големи бао кифлички, пълни със супа от свинско месо или бульон от раци.

Пхо (Виетнам)

Pho е националното ястие на Виетнам и представлява супа с юфка. Освен улична храна, тя е и начин на живот, е едно от най-обичаните ястия в западното полукълбо поради сложните си, уникални вкусове и елегантна простота. Въпреки че се класифицира като супа, то се сервира като основно ястие и двете купи от него никога нямат еднакъв вкус.


Сн.: phuong hoang thuy / Pixabay

Традиционно се приготвя с пилешки или телешки бульон, като костите се варят на бавен огън поне три часа, докато се получи идеален бульон. После към него се добавят билки и подправки, за да подчертае вкуса, а оризовите юфки, сочните говежди резени и хрупкавите кълнове издигат ястието на друго ниво.

Пролетни рулца (Виетнам)

Наричано chả giò на юг и nem rán в северен Виетнам, двете имена се използват за едно и също ястие – пържени пролетни рулца. Основната им характеристика е пълнежът от свинско месо и скариди, увит в нежна оризова хартия. Най-често плънката включва моркови, зеле или гъби, стъклена юфка и бобови кълнове. Рулцата се запържват за кратко и се получава едно фантастично ястие с апетитен златист цвят, с тънък, хрупкав и лек външен слой и вкусна плънка.


Сн.: Trang Pham / Pixabay

Комбинацията от смляно свинско месо и кайма от скариди е най-често срещаната, но са възможни и други разновидности, които могат да включват месо от раци или тофу. Независимо дали се сервират като предястие или основно ястие, те са придружени от маруля, пресни краставици и порция рибен сос или сладко-кисел сос.
Освен във Виетнам, тези вкусни рула обикновено се сервират в много виетнамски ресторанти по света.


Напишете Коментар
Моля, въведете кода:*
Полетата със * са задължителни.