Винаги е време за море

За Дидим, божествените близнаци и могъщия Милет
Публикувано на: 02.08.2023 г.
Разположен на югозападния турски бряг, Дидим със своите красиви плажове и вековна история се превръща в любима лятна дестинация.

От златния плаж Алтънкум и природния парк „Бафа” до великолепния някога храм на Аполон и прочутия Милет, тук определено има какво да правите, а не просто да се излежавате под слънцето. Самото име на града – от гръцката дума didymoi (близнаци), носи обещание за мистика и легенди. Именно тук в прохладата на зелените хълмове Лето заченала от Зевс божествените близнаци Аполон и Артемида…

Съвременният град

е удобно разположен на северния бряг на залива Гюлюк срещу полуостров Бодрум, а неговите жители са фокусирани върху туризма. Имената на кварталите му са красноречиви – Аltınkum (златен пясък), Gümüşkum (сребърен пясък) и Sarıkum (ъжлт пясък). Въпреки че туристическата индустрия набира скорост, Дидим се отличава от популярните си съседи Кушадасъ, Бодрум и Анталия – той е тих и спокоен с модерно яхтено пристанище. Мекият средиземноморски климат и високите температури го правят подходящ за ваканция през цялата година.


Сн.: Felicia Travel / Pixabay

От тук можете да поемете с яхта на вълшебно пътешествие покрай живописния турски бряг, да наемете лодка за риболов, за гмуркане и шнорхелинг, да направите трекинг по пътеки с различни нива на трудност, за да видите изумителна природа и необикновени геоложки образувания и да се докоснете до древни градове.

На около половин час път с кола от Дидим близо до устието на река Меандър се белеят останките на

древния Милет

един от най-могъщите гръцки градове, наричан от Херодот „украшението на Йония”. Негови жители, предвождани от Анаксимандър – един от Седемте мъдреци на Гърция, колонизират днешните български градове Варна (Одесос) и Созопол (Аполония). Милет е известен и като родното място на спътницата на атинския пълководец Перикъл – красивата и умна Аспазия .


Сн.: Felicia Travel / Pixabay

Селището възниква още през неолита около 3500-3000 г. пр.н.е. До бронзовата епоха вече е съществувал град, силно повлиян от минойската цивилизация на Крит, с която активно търгувал. Градът процъфтява и като микенска крепост, впоследствие завладяна от хетския цар Мурсили II, и оцеляла през късната бронзова и ранната желязна епоха, когато цивилизациите в Средиземноморския басейн изчезват вследствие на нашествията на пеласгите (т.нар. морски народи). Век по-късно Милет отново се възражда, благодарение на търговските си връзки и четирите пристанища, присъединява се към Йонийската лига и се превръща в център на науката и философията. Много бележити философи, математици и астрономи, като Талес, Левкип, Анаксимандър, Хиподам и Анаксимен, са родени зад градските стени. В края на 4 в.пр.н.е градът става част от Персийската империя на Ахеменидите до идването на Александър Велики през 334 г. пр.н.е. Повечето оцелели до днес сгради са от по-късните римски периоди. Милет е мястото, където апостол Павел се среща със старейшините на църквата в Ефес към края на своето Трето мисионерско пътуване през 57 г. сл. Хр., както е записано в Деяния на апостолите (Деяния 20:15– 38).
Селджуците стъпват в града през 14 в. и използват пристанището му за търговия с Венеция. Наносите на река Меандър обаче постепенно го затлачват и отдалечават града от морето, което става причина през 15 в. той да бъде изоставен.

Днес туристите могат видят добре запазения театър за повече от 5000 зрители, разширен по заповед на император Траян, баните, построени за Фаустина, съпругата на Марк Аврелий, византийската църква, посветена на св. Михаил, издигната върху основите на езически храм на Дионисий, и крепостта, откъдето като на длан се разкрива цялата околност.

На около 18 км южно от древния град са величествените останки на

храма на Аполон

Дидимайонът е вторият по големина и важност храм на бога на светлината и изкуствата в древногръцкия свят, който по традиция е построен върху извор – източник на пророческата сила на оракула, според древните. Той играел значителна роля в религиозния и политически живот не само на Милет, но и на целия Средиземноморски свят, и по авторитет отстъпвал само на този в Делфи.


Сн.: Elif Çakan / Pixabay

Дидимайон е третият и най-голям храм, който гърците построяват върху останките на по-стари съоръжения. През 6 в.пр.н.е. жителите на Милет започнали строителството на втори, много по-голям храм върху основите на старото карийско светилище. По-широк и дълъг от Партенона в Атина, този втори храм е отражение на нарастващата слава и влияние на местния оракул. Той обаче е ограбен и разрушен от персийския цар Дарий през 494 г. пр. н. е. и от неговия наследник Ксеркс през 479 г. пр. н. е. Легендата разказва, че свещеният извор пресъхнал до идването на Александър Велики през 331 г. пр.н.е. Около 30 години след това започнало възстановяването на светилището, което така и не е завършено. Дори и без фронтон и недовършени колони, храмът трябва да е бил величествена гледка.
Туристите, които посещават Дидим, непременно трябва да стъпят на турските „Златни пясъци”

плажа Алтънкум (Altinkum)

на около 2 км от центъра на Дидим, който се отличава с безупречна чистота, фин златен пясък и 300 слънчеви дни в годината. Значителна част от брега е заета от плажни клубове и съоръжения, достъпна само за посетители на курортната зона, а отсреща е гръцкият остров Кос на час път с лодка.


Сн.: Funda Taş / Pixabay

Бреговата ивица е разделена на три плажни зони със син флаг, първата от която представлява дълъг и широк пясъчен участък с шезлонги и чадъри и възможност за упражняване на водни спортове, с много барове и ресторанти. На изток от нея е втората зона, а третата е на запад. Отвъд нея е яхтеното пристанище – едно от най-големите в Турция.

На около 16 километра от Дидим в подножието на планината Латмос се намира едно прохладно убежище на спокойствието –

Езерото Бафа (Bafa Gölü)

природен парк, признат за защитена територия през 1994 г. Ако сте любител орнитолог, планинар, археолог или просто искате малко романтика и уединение, това е вашето място. Природният парк освен езерото, включва влажна зона и речна екосистема, където делтата на река Меандър се слива с морето, понякога дом на 300 000 вида птици.

Всички дейности, като наблюдение на птици, планинско колоездене, каяк и трекинг, се организират от екоцентъра в село Капикири, построено сред руините на древния карийски пристанищен град Хераклея, където са останките на стара крепост с наблюдателни кули и скални гробници по склоновете на Латмос, осеяни с борови дървета и маслинови горички.
Ако сме успели да ви заинтригуваме, предложенията за организирано пътуване до Дидим ще откриете тук.

Автор: Светлана Тодорова-Ваташка


Напишете Коментар
Моля, въведете кода:*
Полетата със * са задължителни.